top of page

Проф. д-р Лъчезар Гроздински: Атеросклерозата е коварна болест – дълго време няма симптоми

  • Снимка на автора: ДОРИС КЛИНИКС
    ДОРИС КЛИНИКС
  • 9.06
  • време за четене: 2 мин.

Проф. Гроздински, каква болест е атеросклерозата?

-Атеросклерозата е социалнозначимо заболяване с най-висока смъртност и инвалидизация. Мозъчносъдовата й форма е свързана със запушване на мозъчните артерии, т.нар. исхемичен инсулт, който причинява тежки последствия.

От значение за развитието на атеросклерозата е генетичната предразположеност към нея. Ако я има, човек трябва редовно да се изследва, преди да развие заболяването. В МЦ „Дорис Клиникс“ има всички условия и възможности за провеждането на такова профилактично изследване.

Рисков фактор за развитието на заболяването е възрастта, която напоследък все повече се снижава. Други, предразполагащи към развитието на атеросклероза, фактори са: повишеното кръвно налягане, високият холестерол, диабетът, тютюнопушенето, стресът. Ако са налични няколко от тези фактора или дори само един, е желателно човек редовно да се изследва и да промени начина си на живот.


Защо стресът е рисков фактор за развитието на атеросклероза?

-Психосоциалните фактори, най-вече хроничният стрес, са водещи за развитието на това заболяване. Насилието, агресията и стресът променят целия баланс на организма. Той не се управлява от нервната или ендокринната система, а от психиката. Когато тя и личността на човека са увредени, няма как останалите системи на организма да функционират перфектно.

Затова хората трябва да избягват конфликтите и напрежението, да си почиват повече. Добре е също така да не са агресивни и да гледат по-мъдро на живота.


Има ли симптоми атеросклерозата?

-Тя е коварна болест – дълго време протича без симптоми. След което изведнъж се развива тежко усложнение. Причината е, че артериите бавно и постепенно се стесняват. При стеснение до около 70% човек няма оплаквания. След това кръвоснабдяването се влошава при физическо натоварване и се появяват стенокардия, мозъчен дискомфорт или болка в крайниците. Когато това стеснение прерасне изведнъж или постепенно в запушване, се стига до инфаркт, инсулт, периферна гангрена. Лечението е трудно и се изисква бърза реакция. Добър ефект се постига, когато в рамките на няколко часа се реагира адекватно, като се проникне в сърдечната или мозъчната артерия и се премахне тромбът, или периферната артерия се оперира, за да се отстрани запушването. Понякога няма време да се реагира, заболяването се развива бързо и драматично, и се стига до фатален изход.

При стеснение на артерия на 70-80%, което е без никакви симптоми, се прави стентиране на този кръвоносен съд. Имплантира се метална пластинка на мястото на стеснението, която го разширява и остава вътре в артерията. Тогава се налага прием на медикаменти, които редуцират слепването на тромбоцитите.

Затова акцентът върху профилактиката на атеросклерозата е от решаващо значение. С модерните ултразвукови апарати може да се извърши ранен скрининг на атеросклерозата във всички зони на тялото, с изключение на сърцето. Чрез това изследване можем да видим задебеляване на вътрешната стена на кръвоносния съд с повече от 1,5 мм, което е ключово за ранното лечение на заболяването.

 

Визитка

Проф. д-р Лъчезар Гроздински е специалист-ангиолог, с над 40 години медицински опит. Извършва диагностика и лечение на артериалните и венозни заболявания, и ехо-доплерова диагностика. От 2010 г. е професор по ангиология и началник на Отделение в „Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център“ в София. Консултира и в МЦ „Дорис Клиникс“ / Doris Clinics.

 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page