Депресията вече измъчва все повече хора у нас, на път е да се превърне в пандемия, сподели доц. д-р Емил Калудиев
- ДОРИС КЛИНИКС
- преди 1 ден
- време за четене: 4 мин.

Доц. д-р Емил Калудиев е специалист психиатър в София, с над 40 години опит. Извършва лечение на депресивни и тревожни състояния, шизофренни разстройства, психотични състояния, деменции, личностови и адаптационни разстройства, зависимости, неврози, биполярно разстройство и др. Има и дългогодишен опит в областта на съдебната психиатрия. Доц. Калудиев преглежда пациенти над 18-годишна възраст.
Завършва Медицински университет-София през 1973 г. Своята специалност „Психиатрия“ придобива през 1979 г. От 2000 г. е доцент по психиатрия. Доц. Калудиев започва своята кариера през 1973 г. като военен лекар. От 1975 г. работи в Психиатричната клиника към ВМА-София последователно като ординатор, асистент и началник на клиниката през периода от 1994 г. до 2014 г. Към момента доц. Калудиев е част от екипа на МЦ „Дорис Клиникс“. Приема пациенти в МЦ „Дорис клиникс“ - София и Кюстендил. Можете да си запазите час на тел. 087 985 1557 за столицата и 088 369 6909 за Кюстендил.
Доц. д-р Емил Калудиев: Депресията се превръща постепенно в пандемия.
Пролетта е сезон, който предразполага към нейното обостряне.
Доц. Калудиев, бихте ли споделили какви видове депресия има?
Има различни степени на депресията – лека, средна, тежка, много тежка, но това се определя според начина, по който са изразени симптомите на човека, когото виждаме. Различните видове депресия идват от това, че тя може да бъде предизвикана от реакцията на човек на някакви събития, които са много силни за неговите емоции и той не може да ги приеме. Например, смърт на близък човек или друго травмиращо събитие. Това е по-скоро депресивна реакция на различни психотравмени събития.
Има друг вид депресия, който е свързан с генетичната предразположеност и протича по-различно, отколкото горепосочената. Най-характерното за генетично предопределената депресия са денонощните колебания в настроението на човек. Сутрин той се чувства по-зле, отколкото привечер. Точно обратното на това, което е нормално. Този вид депресия е с характерна повторяемост – от 2-3 пъти годишно, до 1-2 пъти в целия живот на човека.
Другата разновидност на заболяването, която се нарича маниакална депресия, всъщност е неправилно понятие. Има болест, която се нарича биполярно-ефективно разстройство, при която заболяването протича в 2 фази – едната е депресията, другата е експанзивност в действията, със снижен самоконтрол, с чувство на величие. Това е трети вид на депресия.
Депресия може да има също при никои органични заболявания на мозъка, като паркинсон. Може да има депресия при деменция, при някои сърдечни заболявания – например декомпенсация на сърцето, при болест на черния дроб – цироза, хроничен хепатит, рак и т.н. Някои ендокринни заболявания също могат да предизвикат депресия, особено характерни са болестите на щитовидната жлеза, които много често дават и подобни оплаквания. По-често до депресия могат да доведат заболяванията, свързани с хипофункция на щитовидната жлеза. Болести на всички жлези с вътрешна секреция на практика, могат да бъдат свързани с депресивни реакции малко или повече, а понякога и с цялостни депресивни картини. Този вид депресия не се поддава особено на лечение, защото то се получава тогава, когато другото заболяване бъде излекувано.
Често срещано заболяване ли е депресията?
В световен мащаб, а и у нас, депресията се превръща постепенно в пандемия. Най-често имам пациенти, които страдат от тревожност, депресия или от двете едновременно. Тези две заболявания имат сходен биохимичен профил, затова много често симптомите им се съчетават.
Какво е лечението на депресията?
Когнитивно-поведенческата психотерапия е едно от мощните средства за лекуване на всякакъв вид депресивни и тревожни състояния, и не само. Никое лечебно средство, независимо дали медикаментозно или друго, не е универсално и на 100% ефективно. Зависи от много фактори. Също така може да има разлика в начина, по който ще се почувства даден пациент при един или друг психотерапевт. Медикаментите също не дават 100% гаранция, че нещата ще се оправят. Затова съществуват и други методи за лечение на тревожност и депресия.
Един от тях е транскраниалната магнитна стимулация, която представлява една електромагнитна нагрявка на мозъка. При тази процедура се въздейства през черепа на главата с магнитно поле, за да се повлияе върху биохимичните и електрически явления, които са свързани със съответното заболяване.
Друг метод е електростимулативната терапия, която няма странични ефекти, противно на някои мнения по темата. Представлява въздействие също върху биохимичните и електрически явления, които са свързани със съответното заболяване, но с електричество. Разбира се, зависи от интензитета на натоварването, което се подава към пациента, дозират се по определен начин тези вълни, които да повлияят върху мозъка така, че да имат положителен ефект върху него.
Ефектът от тази терапия е подобен на приема на медикаменти и на транскраниалната магнитна стимулация, тъй като една биохимична реакция винаги протича заедно с електромагнитно явление. Всеки орган, включително и мозъкът, има свое електромагнитно излъчване, което е доказано отдавна от медицината и дори може да се измери с извършването на изследването ЕЕГ-тест (електроенцефалография). По същия начин се измерва работата на сърцето, но с ЕКГ.
Колко време продължава лечението на депресията?
Медикаментозната терапия трябва да продължи няколко месеца, след което се спират предписаните лекарства. Когато се овладее депресивната реакция, няма нужда повече да се дават лекарства. Когато лекуваме някои от другите видове депресии, понякога се налага по-дълго време да се приемат лекарства. За де се избегне появата на депресията по-късно в живота на човека, могат да се дават медикаменти, които да направят по-малко вероятен следващ епизод на заболяването.
Само да допълня, че пролетта е сезон, който предразполага към обостряне на депресията, тъй като променливото време и интензивната промяна на времето – ту е топло, ту по-студено, вали, гърми и т.н., допълнително натоварват организма и изискват от него да се адаптира бързо към промените отвън. А това натоварва тялото и е възможно при наличие на хронични депресия и тревожност те да се обострят в тези преходни сезони.
Bình luận