top of page

Какво е склеротерапия под ултразвуков контрол с полидоканол?

  • Снимка на автора: ДОРИС КЛИНИКС
    ДОРИС КЛИНИКС
  • 1.07
  • време за четене: 2 мин.

Склеротерапията под ултразвуков контрол с инжектиране на полидоканол е доказано най-ефикасният и щадящ  метод за лечение на разширени вени в страните с напреднала медицина, като Израел, САЩ, Канада и др. Новаторската терапия, замества оперативното лечение и има над 95% успеваемост  дори при пациенти, които не са подходящи за други интервенции. Провежда се в амбулаторни условия, без анестезия, болка, разрези, белези, пациентът се връща към обичайните си дейности още на следващия ден.

Склеротерапията под ултразвуков контрол с инжектиране на полидоканол се извършва от водещия съдов специалист д-р Яир Галили, а пациентите се проследяват от проф. Лъчезар Гроздински и д-р Антоан Спасов в „Дорис клиникс“.

 

Как точно се прилага склеротерапията под ултразвуков контрол с полидоканол?

Процедурата обичайно отнема около 15 минути. Водещият съдов специалист д-р Яир Галили, който извършва склеротерапията под ултразвуков контрол с полидоканол по време на визитите си у нас в „Дорис клиникс“, първоначално прави обстоен преглед с ултразвук на вената, която ще бъде лекувана. След това маркира 2 или 3 места в този участък на разширената вена, където ще бъде поставено лекарството полидоканол. Следва самото убождане с игла на конкретните места по вената, както и инжектиране на склерозиращия медикамент, което също се провежда под ултразвуков контрол. При необходимост, но не при всички пациенти, третираният участък на разширената вена може да бъде превързан с бинт, който се сваля до 24 часа след манипулацията. След това пациентът, ако желае, може да остане още около половин час в клиниката и е свободен да си тръгне.


Склеротерапията под ултразвуков контрол с полидоканол подходяща ли е за диабетици?

Диабетиците могат без проблем да се подложат на ултразвуково-контролирана склеротерапия с полидоканол. Методиката няма сериозни противопоказания, неприложима е единствено при наличието на дълбока венозна тромбоза.

Д-р Яир Галили е категоричен, че над 85% от промените по кожата на краката – цветът, включително и язвите, са свързани с венозни проблеми, а не с диабета, увреждащ артериите, а не вените. Раните при диабетиците,  известни като диабетно стъпало, се получават на по-различни места и се третират по друг начин. Това е малко известно, подчертава д-р Галили. Той съветва хората с диабет да си проверяват редовно стъпалата за раничка като използват огледало, за да я открият навреме, преди тя да се увеличи. При него често идват възрастни пациенти, но много късно, които не са подозирали сериозността на проблема си, който вече трудно може да се реши.

 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page