За медицината депресията все още е обвита в тайнственост
- ДОРИС КЛИНИКС
- преди 5 дни
- време за четене: 3 мин.

За медицината депресията все още е обвита в известна тайнственост. Тя е загадка за хората още от зората на човешката история. И вероятно е най-сериозната от всички мистериозни болести на планетата, която засяга и душата, и физическото тяло.
Сред симптомите на депресията са тъгата, липсата на интерес към дейности, които преди са ви доставяли удоволствие, необяснимо чувство в сърцето, гърдите или стомаха, което ви обърква и натъжава, усещането, че сте откъснати от самите себе си, неспособност да разберете кои сте, чувството, че сте изгубени и извън тялото си, забавено мислене, говорене и/или движение, и мисли за самонараняване. Както се вижда, клиничната депресия е много сериозно състояние.
Ако страдате от тежка форма на депресия, много важно е да споделите с близките си какво преживявате и да поемете от тяхната любов и подкрепа.
Обичайно хората приемат, че клиничната депресия се дължи на емоционална болка – силна тъга и/или потиснат гняв. Нещата с депресията обаче не са толкова прости, тъй като тя може да се отключи по ред различни причини. И макар някои от тях да са емоционални, като травматична загуба или изневяра, други са чисто физически – от токсични тежки метали и вируса на Епщайн-Бар.
Възможно е обаче да страдате едновременно от два или повече проблема, затова направете всичко възможно да идентифицирате причините или факторите, които отключват това състояние при вас.
Травмираща загуба
Най-очевидната причина за депресията е тежък емоционален удар или поредица от такива: смърт на член от семейството (загуба на любим човек), изневяра от страна на съпруг/съпруга (загуба на доверие и интимна близост), уволнение от работа, която сте обичали (загуба на сигурност и идентичност), провал на дългогодишни планове (загуба на посока и цел), несправедливост, която ви кара да смятате, че светът е жесток (загуба на вяра), нещо, което ви кара да вярвате, че скоро ще умрете (загуба на бъдеще).
Хората реагират по различен начин на тези травматични събития, което се дължи на разликите в чувствителността, личната история и физическото състояние на всеки човек. Най-важното е как загубата се отразява на вас. Ако ви изпълва със силна емоционална болка, безпомощност и/или безнадеждност, тя напълно реално може да отключи тежка депресия.
Понякога е възможно тежки и драматични събития да предизвикат микроинсулт в мозъка – увреждане на мозъчната тъкан, които по мащаб са по-малки от тези при исхемичен инсулт или преходна исхемична атака. Тези микроинсулти са толкова малки, че не се виждат при ядрено-магнитен резонанс, компютърна томография и други технологии за образна диагностика, които медицината използва днес. Микроинсултите обаче могат да доведат до редица проблеми, сред които и всеки един от симптомите на клинична депресия. За щастие, пораженията не са необратими и могат да се излекуват с течение на времето.
Силният емоционален шок може да генерира истински електрически удар в мозъка ви. При научаването на лошата новина зарядът се генерира много бързо и после експлодира и се втурва през невроните на емоционалния център на мозъка, оставяйки след себе си гореща диря. Комбинацията от тази експлозия и достатъчната топлина в невроните може да бъде толкова разтърсваща, че на практика да ви „гръмне бушонът“ и части от мозъка направо да изключат.
Защитен механизъм
Този срив е защитен механизъм, който предпазва душата ви от твърде масивни наранявания. С течение на времето, когато серия от травматични преживявания, наруши функциите на този механизъм, може да се стигне до депресия. При някои хора реакцията се забавя и депресията може да настъпи месеци по-късно, когато самите проблеми вече са утихнали.
Когато мозъчните ни защитни механизми престанат да функционират нормално, определени части от мозъка – по-точно емоционалните области, може да не успеят да се възстановят. Това може да доведе до чувство на безразличие, изтощение и песимизъм, които често съпровождат депресията.
Има и добра новина: с правилните грижи тези мозъчни механизми могат да бъдат възстановени, така че отново да се наслаждаваме на живота с всичките си сетива, реагирайки адекватно на неочакваните събития. С времето депресията може да бъде излекувана.
Comments